0

Vzdělání pro děti, školení pro dospělé

Osmanu Mamutuovi (14) se dnes ve škole líbí mnohem víc než dřív. Bonsu Osai (29), pěstitel kakaa, zase čtyřikrát zvýšil výnos své plantáže.

A co to má společného s čokoládou LINDT? Mnohé.

Školák Osman Mamutu dřív záviděl dětem, které chodily do soukromých škol. Měly přístup k počítačům a učily se jak používat moderní informační a telekomunikační technologie. Osmanovi rodiče, kteří pěstují kakaové boby, si nemohli školné dovolit.

Přístup k počítači

Dnes už nemusíte být dítě z privilegované rodiny, abyste v ghanské vesnici Assin Fosu, kde Osman žije, měli přístup k počítači. Díky Village Resource Centre, které jsme vybudovali ve spolupráci s nadací Source Trust, mají Osman a jeho spolužáci přístup k počítačům. Village Resource Centres jsou školicí střediska, vybavená počítači a tiskárnami, která budujeme v rámci Programu pro pěstitele.
Centra jsou financována z příspěvku, který společnost Lindt & Sprüngli dobrovolně platí za každou tunu

ghanského kakaa dovezeného pro výrobu čokolády LINDT.Centra jsou budována při vesnických středních školách, které dosud neměly přístup k informačním technologiím. V počítačových místnostech-kontejnerech jsou počítače s připojením na internet, tiskárny, stoly a židle. V rámci výuky slouží žákům a jejich učitelům, děti je ale využívají i ve svém volném čase. Joseph Albert Appiah, ředitel školy v Assin Fosu, pamatuje doby před tím, než školící centra stála: „Většina našich žáků je z rodin pěstitelů kakaa. Téměř nikdo nemá doma počítač, žáci ani nevěděli, jak počítač zapnout. Dnes je učíme práci s Wordem, Excelem a dalšími programy.“ Appiah je přesvědčen, že: „Znalost práce s počítačem je důležitým předpokladem, aby žáci později získali dobrou práci.“

Otevřeno i pro pěstitele kakaa

Po večerech a o víkendech jsou centra otevřena pěstitelům kakaa. V počítačích jsou instalovány výukové programy v místním jazyce Twi. Videa názorně vysvětlují, jak se starat o kakaovníky, jak léčit jejich onemocnění, nebo jak se vyhnout využívání dětské pracovní síly. Mnozí z pěstitelů jsou negramotní a nemají přístup ke vzdělání. Audiovizuální školení plní důležitou úlohu: poskytuje pěstitelům řešení problémů, které znají z každodenní práce.

Bonsu Osai je jedním z pěstitelů, kteří školení absolvovali: „Využil jsem hodně z toho, co jsem se dozvěděl z videí v centru. Minulý rok jsem zvýšil výnos ze svých plantáží z pěti na dvacet pytlů kakaa.“ Čtyřnásobné zvýšení sklizně po pár návštěvách školicího střediska – to je úspěch! Příběhů jako je ten Bonsu Osaie je víc, a všechny potvrzují jedno: Přístup k informacím a specializovaným znalostem pěstitelům pomáhá zvyšovat kvalitu kakaa i výnosy. Ke konci roku 2013 jsme financovali víc než 20 takových Village Resource Center.

Village Resource Centers byly financovány v rámci Programu pro pěstitele společnosti Lindt & Sprüngli. Více informací o Závazku udržitelnosti společnosti Lindt & Sprüngli naleznete na stránkách společnosti Lindt & Sprüngli v sekci Udržitelnost.