0

Nová škola pro Kyekyewere

Glückliche Schüler in der neuen Schule für Kyekyewere

Ghanští pěstitelé kakaa jsou během období dešťů zvyklí na pravidelné tropické bouře. Jedna prudší bouře ale neočekávaně poničila základní školu v Kyekyewere. Naštěstí byla rychle obnovena i díky podpoře společnosti Lindt & Sprüngli.

Z dnešního pohledu mělo neštěstí vlastně pozitivní dopad. Bez katastrofy by bylo vyšší vzdělání pro místní děti stále nedostupné. Škola by také neměla stabilní připojení na elektrickou síť. Ale popořádku…
Donedávna mělo Kyekyewere jen jednu základní školu.

Po tom, co ji fatálně poničila bouře, sáhly místní úřady k provizornímu řešení, aby mohly místním dětem poskytnout alespoň nějakou formu vzdělávání. Školu přemístily do blízkého kostela. Od začátku bylo jasné, že jde jen o dočasné řešení, hledala se možnost, jak školu opravit.

Die neue Schule in Kyekyewere

Financováno Programem pro pěstitele společnosti Lindt & Sprüngli

Rekonstrukci nakonec umožnil Program pro pěstitele společnosti Lindt & Sprüngli, který je financován z dobrovolných příspěvků společnosti za každou tunu ghanského kakaa, která slouží k výrobě čokolád LINDT. Patronát nad projektem převzala nadace Source Trust – místní partner společnosti Lindt & Sprüngli. Výstavba školy začala v září 2008. Základní škola byla tehdy rozšířena o střední školu, která se otevřela studentům v následujícím roce a byla později ještě rozšířena. Kromě tříd pro výuku 400 žáků má škola i sborovnu, kancelář a dílnu. U školy je také

školicí středisko Village Resource Center, které nabízí přístup k počítačům a internetu nejen žákům, ale i pěstitelům kakaa z okolních vesnic.
Nová škola je stabilně připojena k elektrické síti. Alex Bruce Appiah, ředitel školy, říká: „Elektřina a přístup k tiskárně mi zjednodušují práci. Teď můžu například jednoduše vytisknout zkušební otázky ve školicím centru, které je hned vedle školy.“ Sedmnáctiletá studentka Deborah Awiah Mensah je také nadšená: „Na rozdíl od dřívějška teď chodím i na večerní hodiny, protože máme osvětlení. Díky elektřině se můžu taky učit déle a jsem lépe připravena na zkoušky.“

Lepší budoucnost pro mladé

Alex i Deborah jsou přesvědčeni, že rozšíření školy a lepší infrastruktura Kyekyewere velmi prospěly. Dobrá pověst školy se mezi místními obyvateli rychle rozšířila. Na hodiny chodí pravidelně víc žáků a mají z učení větší radost. Vzdělání je pro budoucnost zdejších dětí zásadní.

 

Nová škola v Kyekyewere byla financována Programem pro pěstitele společnosti Lindt & Sprüngli. Více informací o Závazku udržitelnosti společnosti Lindt & Sprüngli naleznete na stránkách společnosti Lindt & Sprüngli v sekci Udržitelnost.