Your company account is blocked and you cannot place orders. If you have questions, please contact your company administrator.

Původ velikonočního zajíčka – Jak se stal zajíček symbolem Velikonoc?


Velikonoční zajíček je již dlouho spojován s Velikonocemi – vedle dalších tradic, jako například hledání čokoládových velikonočních vajíček, velikonoční průvody, horké buchty, cukroví ve tvaru zajíce a tradiční velikonoční nedělní jídlo v podobě pečeného jehněte.

Stejně jako mnoho dalších tradic, i první zmínky o velikonočním zajíčkovi sahají hluboko do minulosti. Jaký je však jeho přesný původ a význam?

Ponořte se do vzrušující historie velikonočního zajíčka (a našeho vlastního ikonického ZLATÉHO ZAJÍČKA) a zjistěte, proč se stal symbolem spojeným s touto čokoládovou událostí.

Význam Velikonoc a jejich tradic

Velikonoce většinou slavíme od Velkého pátku po Velikonoční pondělí. Oslavují znovuzrození, obnovu života a příchod jara.

Účast při hledání velikonočních vajíček, rodinný oběd a pochutnávání si na čokoládových zajíčcích se v mnoha domácnostech staly základními prvky velikonočních oslav a způsobem, jak si vytvořit dlouhotrvající vzpomínky. Postupem času se součástí sváteční tradice staly také velikonoční dárky – zejména čokoládové dárky v podobě velikonočního zajíčka.

Odkud pochází velikonoční zajíček? 

Původ velikonočního zajíčka není příliš zdokumentován – alespoň ne na jednom místě.

Jedna z představ o původu velikonočního zajíčka sahá až do 18. století, kdy se předpokládalo, že velikonočního zajíčka poprvé představili němečtí přistěhovalci v oblasti Pensylvánského Nizozemí v Americe. Přivezli s sebou příběh o zajíci, který snáší vejce a jmenuje se „Osterhase“ nebo „Oschter Haws“. Zajíc snášející vajíčka rozdával pestrobarevná vajíčka jako dárky hodným dětem. V rámci rituálu děti vytvářely hnízda, do kterých zajíc snášel vejce. Tato tradice se nakonec rozšířila po celé Severní Americe.

Proč velikonoční zajíček daruje čokoládová vajíčka?

Postupem času se velikonoční pochoutky staly rozmanitějšími a zahrnují čokoládová vajíčka, čokoládové zajíčky, a dokonce i hračky. Proč ale velikonoční zajíček tradičně roznáší vajíčka?

Podobně jako velikonoční zajíček jsou i vajíčka prastarým symbolem představujícím plodnost, znovuzrození a nový život. Před velikonočními svátky se také tradičně vejce vařila, malovala a zdobila.

V 19. století se zdobení a hledání vajec stalo v době Velikonoc velmi oblíbenou činností, kterou si dokonce osvojila šlechta, která si vyměňovala krásná, zdobená vejce. Zdobená vejce natvrdo se používají také při každoročním závodě White House Easter Egg Roll v USA od jeho založení v roce
1878.

V 19. století se také do velikonočních oslav dostala čokoláda. 

V některých společenstvích se dodnes zdobí vajíčka jako součást velikonočního rituálu. Oblíbenou moderní tradicí se však stala čokoládová velikonoční vajíčka (a zajíčci), která se běžně darují a sbírají do košíků při velikonočním hledáním vajíček.

Velikonoční zajíček dnes

Velikonoční zajíček (nebo také velikonoční zajíc) zůstává i dnes velmi oblíbenou postavičkou – na Velikonoční neděli roznáší dětem od domu k domu čokoládové pochoutky před oslavami tohoto dne. Rodiče někdy svým malým dětem říkají, že velikonoční zajíček žije v noře na vzdáleném Velikonočním ostrově, který se nachází v jižním Tichém oceánu.

Velikonoční zajíček samozřejmě není jediný, kdo šíří velikonoční radost. Mnoho lidí v tomto ročním období rádo obdarovává své blízké cukrovinkami – od čokoládových vajíček přes čokoládové zajíčky až po pečivo s velikonoční tematikou. Pokud letos hledáte nějaký kreativní dárek, zkuste si vyrobit velikonoční hnízda z čokolády Lindt. Jsou ideálním místem pro naše čokoládová vajíčka LINDOR!

Lindt GOLD BUNNY

ZLATÝ ZAJÍČEK Lindt

Náš lahodný ZLATÝ ZAJÍČEK přináší kouzlo Velikonoc lidem na celém světě již více než 70 let. Má svůj vlastní zajímavý příběh, který se týká mistra čokoládovny Lindt a jeho malé dcery. Vypráví se, že během rodinné velikonoční večeře viděla po trávě poskakovat zajíčka, ale než si s ním šla ven hrát, zmizel. Když si její otec všiml, že je nesmírně rozrušená, rozhodl se vyrobit zajíčka, kterého by díky zvonečku o Velikonocích vždycky našla.

A tak se zrodil ZLATÝ ZAJÍČEK Lindt, který každoročně přináší radost a kouzlo Velikonoc po celém světě.

GOLD BUNNY HISTORIE

Náš rozkošný ZLATÝ ZAJÍČEK, kterého s láskou vytvářejí mistři čokoládovny Lindt, je vyroben z kvalitních ingrediencí a zabalen do zlaté fólie, doplněné charakteristickou stužkou. Věděli jste, že na červenou stuhu ZLATÉHO ZAJÍČKA můžete napsat jméno svého blízkého? Je to dokonalý velikonoční dárek a krásně se hodí na náš neodolatelný velikonoční čokoládovo-mrkvový dort – nezapomeňte si tento recept uložit na příští Velikonoce.

A je toho víc, na co se můžete těšit. Připravte se na Velikonoce s řadou dekadentně lahodné velikonoční čokolády Lindt, např. čokoládovými vajíčky pro děti i dospělé a klasickým ZLATÝM ZAJÍČKEM dostupným v různých příchutích.

ZLATÝ ZAJÍČEK Lindt